Noclegi w chatach

Skansen chat traperskich

Nie ma w polskim nazewnictwie niestety odpowiedniego słownictwa. Dlatego to co w Skandynawii nazywa się „cabins”, na Sybierii „izbuszki”, w Kanadzie „trapers cabins” – tu nazywamy „chatami traperskimi”, uznając, że jest to najbardziej zrozumiałe. Koncentrujemy się w tym działaniu na stworzeniu stałych, małych, historycznych budowli, będących elementem bliskości i łączności człowieka z naturą.

Z definicji chata traperska, to mały obiekt w oddalonym od cywilizacji miejscu, gdzie można zamieszkać czasowo bez względu na porę roku. To azyl dla turysty, miejsce gdzie można w spokoju kontemplować proste życie w naturze. Tego rodzaju miejsc znajdziemy tysiące w Skandynawii, Ameryce Północnej, Azji, Arktyce i Antarktyce. W Polsce w okresie przedwojennym również istniała taka tradycja i praktyka. Niestety po 1945 roku masowo obiekty te likwidowano. W północno-wschodniej Polsce jeszcze 30 lat temu istniały 3 takie leśne chaty: „Koliba” na Czerwonych Bagnach, Chatka z Puszczy Boreckiej i „Czerwony Domek”. W terenie pozostał już tylko 1… Wszystkie badamy i będziemy rekonstruować w naszym skansenie. Aby przywrócić tą tradycję i stworzyć miejsce gdzie można doświadczać prostego życia w naturze tworzymy Skansen Chat Traperskich.

Na razie istnieje u nas 5 wykończonych obiektów, z których każdy jest samodzielnym małym muzeum. Są to: replika do filmu „Jeremiah Johnson” (1972 r. reż. Sydney Pollack), replika do filmu „Ostatni Traper” (2004 r. reż. Nicolas Vanier); inne repliki: Chata E.T. Setona z 1920 r; rekonstrukcje: Chatka z Puszczy Boreckiej oraz inspirowana kilkoma obiektami z Yukonu – Chata Kucharza. Mimo, że każda z chatek to samodzielne, małe muzeum, to można je wynajmować, przenosząc się w czasie i przestrzeni. Warunkiem oczywistym jest poszanowanie eksponatów, które się w obiektach znajdują. Nocleg w takiej chatce, to oczywiście nie jest pobyt w kanadyjskiej puszczy… ale u nas znajdziecie najbliższy temu klimat. Jesteśmy na terenie Lasów Skaliskich, które również są puszczą. Pod oknami chat znajdujemy ślady wilków oraz łosi…

Zapraszamy do wynajmowania chat i wspierania tym sposobem naszych muzeów.

Jedyne miejsce w Polsce, gdzie można przenieść się w czasie i miejscu - mieszkać blisko natury w prawdziwej chacie traperskiej.

Odpoczynek od wirtualnego i zwariowanego świata jest dla obecnego człowieka (szczególnie dużych miast) niezwykle ważny. Dlatego u nas nie ma zasięgu telefonów, plastiku, jednorazowych opakowań, toitoi, grillów i tym podobnych wytworów cywilizacji.

Zamiast tego mamy prawdziwe ognisko, zdrowe domy z drewna, zdrowe warzywa z ziemi od zawsze wolnej od pestycydów,  ekologiczną pasiekę pszczół (kultywujemy kilkusetletnią tradycję rodzinną), własne zioła i  naturalny las, najczystsze powietrze w Polsce (stacja badań to potwierdzająca znajduje się 15 km od nas)… – czy to mało?

Wynajmując chatę – wspomagasz budowę Muzeum Ruchu Puszczańskiego.

Koszt wynajęcia 1 chaty dla 4 osób –  240 zł/dobę, każda dodatkowa osoba 70 zł/dobę.  Pies w chacie – 30 zł/dobę (ew. straty pokrywa właściciel).

Zaliczka  związana z rezerwacją: 50%, pozostała kwota płatna gotówką na miejscu.

Przy wynajmie powyżej 3 dni zniżka 10 %.

Dla rodzin (min. 2+2) dodatkowa zniżka 10%.

 

Chętnie rozliczymy się w naturze (barter, przekazywanie eksponatów do muzeów, praca wolontariacka…).  

Warunki noclegowe

Chaty są wyposażone w: 

  • autentyczne eksponaty muzealne,
  • łóżka i ławy,
  • kuchnie + drewno opałowe,
  • oświetlenie tradycyjne (świece),
  • toalety  zewnętrzne,
  • woda pitna z zabytkowej XVIII-wiecznej studni,
  • materace do spania (śpiwory trzeba mieć swoje),
  • podstawowe naczynia do  gotowania wegetariańskich potraw.

Do dyspozycji jest także Chata Kucharza z zadaszoną stołówką.    

Prosimy o wykwaterowanie chat do godziny 12.

Inne noclegi

Tipi (w czasie kiedy są rozstawione) – 60zł/osobę/doba                                                                                                                                            

Rozbicie własnych namiotów (opał własny)– 40 zł/osobę/doba

Możliwości dodatkowe

Republika Ściborska oferuje m.in.:

  • zwiedzanie muzeów Republiki Ściborskiej z przewodnikiem (eskimoskie, indiańskie, maszerskie, Marii Rodziewiczówny) – 12/20 zł/osobę,
  • Bania ruska – 400 zł ,
  • Bania ziołowa-  600 zł,
  • zakup produktów lokalnych (przetwory, pamiątki, wyroby z drewna, w sezonie letnim produkty z ekologicznych działek),
  • usługi związane z psami zaprzęgowymi (przejażdżki, dogoterapia) – jesień-zima-wiosna
  • bezpłatna informacja turystyczna,
  • programy rekreacyjne dla grup,
  • letnie obozy przygodowe (dla ojców z synami i rodzin),
  • możliwość  wolontariatu w gospodarstwie i przy pracach rekonstrukcyjnych.

Chata Normana Wintera

REPLIKA  TRAPERSKIEJ CHATY Z FILMU „Ostatni Traper” (2004r. reż. Nicolas Vanier)

Pierwowzór – Oryginalna chata istnieje do dziś w okolicach Dowson City na Yukonie. Wybudował ją na potrzeby filmu traper z Yukonu, a w filmie buduje ją główny bohater – Norman Winter.  

Nasza chata – replika obejmuje zarówno konstrukcję domu, wyposażenie wnętrza oraz wyposażenie chaty. Wyposażona w piec traperski i filmowe repliki mebli. Wnętrze chaty nawiązuje do lat 70-tych XX w.

Chata Johnsona

REPLIKA CHATY TRAPERSKIEJ Z FILMU „JEREMIACH JONSON” (1972 reż. Sydney Pollack, w roli głównej Robert Redford).

Pierwowzór – oryginalna chata powstała jako scenografia do filmu „Jeremiach Jonson”. Niestety nie przetrwała – w filmie płonie.

Nasza chata – replika obejmuje konstrukcję domu, zewnętrzne zadaszone podcienie, wyposażenie wnętrza oraz wyposażenie zewnętrzne chaty. Wyposażona jest w piec kamienny i repliki XIX-wiecznych filmowych mebli traperskich, narzędzi i sprzętu.

Chata Kucharza

Nasza najmłodsza budowla w skansenie. Jedyna, która nie jest wierną repliką lub rekonstrukcją. W rzeczywistości inspirowana jest 3 chatami z Yukonu. 

Jest dobrze dostosowana do gotowania w warunkach traperskich. Przy chacie znajdują się 2 wiaty spełniające rolę kuchni letniej i stołówki. 

Idealna do obsługi większej liczby gości.

Rekonstrukcja Chatki z Puszczy Boreckiej

Chatka powstała około 100 lat temu i przez lata stała ukryta w Puszczy Boreckiej. Odtworzyliśmy ją z resztek pozostałych po niej materiałów. 

Wyposażona jest tak, jak wyglądała w latach 70-tych gdy była bazą Uniwersyteckiego Klubu Turystycznego Unikat działającego przy Uniwersytecie Warszawskim.

Chata Puszczańska Ernesta Thompsona Setona

Chatka powstała inspirowana chatą zaprojektowaną przez Ernesta Thomsona Setona (twórcy Woodctraftu) dla zastępu skautów, którzy mogli ją wybudować za niewielką kwotę z odpadów drzewnych. 

Jest wyposażona w liczne miejsca do spania (nawet do kilkunastu osób), piecyk grzewczy, harcerski i skautowy wystrój.

obszary chronione
0
kwietnych łąk
0 ha
ziemi
0 ha
zasadzonych drzew
0
Follow Us