Czym jest osada?

Republika Ściborska to 30 ha naturalnej, pozbawionej chemii ziemi. Zajmujemy 3 sąsiadujące ze sobą gospodarstwa z 1778 r. 1840 r. i 1844 r.

Całą ziemię renaturalizujemy i uprawiamy jako permakulturę. Wszystko położone jest w bardzo dzikim i zdrowym miejscu, w samym centrum obszaru Dzikich Mazur  (najbardziej dzikim rejonie Mazur).

 

To autentyczne odludzie, kilometr od malutkiej wioski Ściborki – JEDNEJ Z OSTATNICH ENKLAW TRADYCYJNEGO ROLNICTWA I DZIKIEJ PRYRODY na skraju PUSZCZY – Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich.  

Tu nie ma dobrego zasięgu telefonu, a wokół tylko las, pasące się na kwietnych łąkach szczęśliwe  krowy i dzikie zwierzęta. To kraina, gdzie  żyją puszczańskie zwierzęta – prawdziwi gospodarze tej ziemi: rysie, wilki, łosie, jelenie, bobry, orły, wszystkie rzadkie gatunki dzięciołów, wszystkie nizinne płazy, rzadkie owady…

Mamy tu wiele rzadkich roślin – m.in. storczyki, naturalne leśne zioła. Dużo zwierząt i roślin  znajduje się w „Czerwonej Księdze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem”.  To rejon Polski o najczystszym powietrzu, ”polski biegun zimna”, o naturalnym krajobrazie, niezmienionej starej zabudowie wsi.

 

NASZA ZIEMIA NIGDY NIE BYŁA NAWOŻONA CHEMICZNIE

Powietrze jest najczystsze w Polsce.

Mamy tu 15 ha naturalnych, kwietnych łąk i własne lasy i stawy. Sami zasadziliśmy tu już 80 000 drzew.  

LOKALIZACJA: bezpośrednie sąsiedztwo z PUSZCZĄ – Lasami Skaliskimi i Rysim Bagnem. Mieszkamy na terenie 3 obszarów chronionych (2x Natura 2000 i Strefa Chronionego Krajobrazu). Od strony południowej pagórkowate łąki z dużą ilością oczek wodnych, stawów. Tylko 1,5 km malowniczą trasą do Gór Klewińskich ze wspaniałymi punktami widokowymi.

WYCIECZKI W OKOLICACH OSADY (czyli co można zwiedzić „po drodze”):

Piramida w Rapie (Grobowiec Rodziny Farenheitów) – 3 km, granica państwa i UE– 4 km, Puszcza Borecka – 15 km, Puszcza Romincka– 35 km, mosty w Stańczykach – 50 km, Muzeum i Skansen Kultury Ludowej w Węgorzewie – 30 km, Mamerki – bunkry – 40 km.

Trasy autorskie (z przewodnikiem) po najdzikszych obszarach Mazur – bezpośrednie sąsiedztwo.

DOJAZD: z Giżycka, Węgorzewa i Gołdapi do Bań  Mazurskich – kierunek na Piramidę w Rapie (3 km) – (od tego momentu oznakowany dojazd)w prawo do wsi Ściborki (3 km) – w Ściborkach w lewo drogą polną (700 m).

obszary chronione
0
kwietnych łąk
0 ha
ziemi
0 ha
zasadzonych drzew
0