Zasady obowiązujące na terenie Republiki Ściborskiej

ZAKAZ PALENIA TYTONIU,

PICIA ALKOHOLU I PRZEBYWANIA OSÓB NIETRZEŹWYCH,

ZAKAZ UŻYWANIA NEGATYWNEGO SŁOWNICTWA,

SPOŻYWAMY TU TYLKO POTRAWY BEZMIĘSNE.

Zasady korzystania z Republiki Ściborskiej (dotyczy wynajmu chat, biwakowania, uczestniczenia w wydarzeniach)

1. Bądź  dobrym gospodarzem, tak jakby osada Twoją była.  Ty budujesz jej historię.  

2. Zostaw miejsce w lepszym stanie niż je zastałaś/eś. Zadbaj o to aby następny wędrowiec po Tobie  zastał porządek, suche drewno, świeczki, zapas drewna do palenia, czyste naczynia i ostrą siekierę. Osmolonych garnków na stół i podłogę nie stawiaj.

3. Jak najmniej śmieci pozostaw po sobie. Skoro je przyniosłeś – możesz je wynieść z lasu z powrotem. Obowiązuje u nas zasada: LEAVE NO TRACE (NIE POZOSTAWIAJ ŚLADU) – LEŚNA FILOZOFIA ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI. Nic nie zakopuj w ziemi.  Nie pal w ogniu żadnych śmieci (papieru oczywiście też). Prosimy abyś nie wnosił do nas jednorazowych rzeczy i m.in. wybielanego papieru (np. chusteczki, zawierają śmiercionośne dioksyny).

4. Coś zepsułeś – napraw.  Ne używaj eksponatów – one są do oglądania.

5. Ozdabiaj osadę w puszczański sposób.

6. Dbaj by ognia nie zaprószyć, świeczki i lampy pal w bezpiecznym miejscu i tak aby otoczenie było niepalne. Nie pozostawiaj zapalonej lampy lub świeczki, gdy na zewnątrz wychodzisz.

7. Pamiętaj, że cały teren Republiki Ściborskiej jest wolny od tytoniu, alkoholu, wulgarnego słownictwa i wegetariański.  Naczynia w chatach tylko do wegetariańskich są potraw.

8. Dobry Puszczanin to ten, którego najpierw widać, później słychać. Bądź cicho. Las to nie miejsce na hałas. Nie używaj odbiorników ani innych źródeł ciszę zakłócających. Po zmroku ciszę absolutną zachowaj.

9. Nie ścinaj żywych całych i fragmentów drzew. W lesie jest dosyć suchych drzew – wiec wycinać rosnących nie ma potrzeby. Nie zdzieraj  kory z żyjących drzew tylko z martwych.   Nie zrywaj i nie niszcz kwiatów – one są dla pszczół.

10. Nie myj się w stawach i ich otoczeniu (minimum za pierwszą linią drzew w miejscach wyznaczonych) z użyciem jakichkolwiek detergentów. Do ziemi i wody nie wrzucaj jakichkolwiek resztek jedzenia.