Republika Ściborska to puszczańska, ekologiczna, edukacyjna i permakulturowa osada w najdzikszej części Mazur. Jeśli lubicie przygodę, dziką przyrodę i zdrowe życie –  zapraszamy do odwiedzin.

Rodzina

Jesteśmy rodziną wegetariańską żyjącą ekologicznie w naszym wspaniałym miejscu.

Franek – 9 lat – to młody geolog, jego kolekcje można oglądać w Galerii Franka.

Olek – 19 lat –  uczeń Technikum Turystycznego, w gospodarstwie zajmuje się zwierzętami i oprowadza turystów.

Jan – 22 lata – zawodowy kucharz ,pasjonat wędrówek w terenie, oraz psów zaprzęgowych

Justyna – zielarka.

DarekBiegnący Wilk – rolnik ekologiczny, maszer, nauczyciel w-f, specjalista od edukacji ekologicznej. W Republice Ściborskiej znajdziecie nasze pasje, które możecie zobaczyć. Stworzyliśmy kilka muzeów, ogrodów, od 30 lat utrzymujemy Rodzinne Schronisko Dla Zwierząt, założyliśmy kilka ziołowych i warzywnych ogrodów, utrzymujemy kilkusetletnie tradycje pszczelarskie,… Dzielimy się z gośćmi naszymi pasjami.

Zwierzęta

Społeczne Rodzinne Schronisko Dla Zwierząt prowadzimy już ponad 30 lat. Ideą jest stworzenie im możliwe najlepszego domu. Przewinęło się u nas dużo zwierząt. Obecnie w schronisku mamy konie, psy i koty. Od 1993 roku zajmujemy się psami zaprzęgowymi. Przez pierwszych 10 lat hodowaliśmy psy rasy Alaskan Malamute, później były Siberian Husky, a od kilkunastu lat hodujemy tylko długodystansowe Alaskan Husky. Mamy ich obecnie 45 sztuk. Najmniejszymi naszymi zwierzętami są pszczoły. To kilkusetletnia tradycja naszej rodziny. Utrzymujemy tradycyjną, zabytkową pasiekę z 1935 roku i stworzyliśmy pasiekę bartną. Na naszym terenie żyje dużo rzadkich dzikich zwierząt (bobry, rysie, wilki, łosie, wiele ptaków, płazów, gadów, owadów,…), to pierwsi mieszkańcy tej ziemi.

Osada

Republika Ściborska to 30 ha naturalnej, pozbawionej chemii ziemi. Zajmujemy 3 sąsiadujące ze sobą gospodarstwa z 1778r. 1840 r. i 1844r. Całą ziemię renaturalizujemy i uprawiamy jako permakulturę. Mamy około 15 ha kwietnych łąk, własne stare stawy, las. Wszystko położone w bardzo dzikim i zdrowym miejscu, w samym centrum obszaru Dzikich Mazur  (najbardziej dzikim rejonie Mazur). To autentyczne odludzie, kilometr od malutkiej wioski Ściborki- JEDNEJ Z OSTATNICH ENKLAW TRADYCYJNEGO ROLNICTWA I DZIKIEJ PRYRODY,  na skraju PUSZCZY- Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich.  Tu nie ma dobrego zasięgu telefonu, a wokół tylko las, pasące się na kwietnych łąkach szczęśliwe  krowy i dzikie zwierzęta. To kraina, gdzie  żyją puszczańskie zwierzęta – prawdziwi gospodarze tej ziemi: rysie, wilki, łosie, jelenie, bobry, orły, wszystkie rzadkie gatunki dzięciołów, wszystkie nizinne płazy, rzadkie owady,… Mamy tu wiele rzadkich roślin – m.in. storczyki, naturalne leśne zioła. Dużo zwierząt i roślin  znajduje się w „Czerwonej Księdze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem”.  To rejon Polski o najczystszym powietrzu, ”polski biegun zimna”, o naturalnym krajobrazie, niezmienionej starej zabudowie wsi.

NASZA ZIEMIA NIGDY NIE BYŁA NAWOŻONA CHEMICZNIE, a powietrze najczystsze w Polsce. Mamy tu 15 ha naturalnych, kwietnych łąk i własne lasy. Sami zasadziliśmy tu już 80 000 drzew. 

LOKALIZACJA: bezpośrednie sąsiedztwo z PUSZCZĄ – Lasami Skaliskimi i Rysim Bagnem. Mieszkamy na terenie 3 obszarów chronionych (2x Natura 2000 i Strefa Chronionego Krajobrazu). Od strony południowej pagórkowate łąki z dużą ilością oczek wodnych, stawów. Tylko 1,5 km malowniczą trasą do Gór Klewińskich ze wspaniałymi punktami widokowymi.

WYCIECZKI W OKOLICACH OSADY (czyli co można zwiedzić „po drodze”):

Piramida w Rapie (Grobowiec Rodziny Farenheidów) –3 km, granica państwa i UE–4 km, Puszcza Borecka–15 km, Puszcza Romincka–35 km, mosty w Stańczykach–50 km, Muzeum i Skansen Kultury Ludowej w Węgorzewie–30 km, Mamerki–bunkry–40 km. Trasy autorskie (z przewodnikiem) po najdzikszych obszarach Mazur – bezpośrednie sąsiedztwo.

DOJAZD: z Giżycka, Węgorzewa i Gołdapi do  Bań  Mazurskich  – kierunek na Piramidę w Rapie (3km) – (od tego momentu oznakowany dojazd)w prawo do wsi Ściborki (3km) – w Ściborkach w lewo drogą polną (700m).